OKO Trendy 2023
Zapraszamy do lektury dodatku OKO Trendy - wydanie specjalne na Targi Optyczne OPTYKA 2023, które powstało we współpracy z Polskim Związkiem Firm Optycznych - Związek Pracodawców (PZFO)....
więcej
Światowy Dzień Wzroku
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wzroku, którego hasłem przewodnim w tym roku jest: Love Your Eyes At Work.
Przypominamy, że jeszcze do 20 października można wziąć udział w konkursie fotograficznym....
więcej
Numer OKO 2023/5 już dostępny!
Oddajemy w Państwa ręce 216 numer specjalistycznego, niezależnego magazynu dla profesjonalistów z branży ochrony wzroku OKO 2023/5, w którym przedstawiamy nowości i promocje, najnowsze trendy w modzie okularowej oraz poruszamy aktualne ...
więcej
ESSILORLUXOTTICA ROADSHOW
Roadshow EssilorLuxottica to jedno z najważniejszych wydarzeń dla specjalistów ochrony wzroku, które co roku przyciąga uwagę profesjonalistów z całego kraju. To nie tylko okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami, produkta...
więcej
Soczewki kontaktowe kontra okulary? Współpraca gigantów
Wbrew pozorom to nie będzie kolejny artykuł na temat tego, co jest lepsze do korekcji wzroku: soczewki kontaktowe czy okulary. W zamian chciałbym zastanowić się, czy te dwa pozornie wykluczające się światy będą współpracować z...
więcej
ANALIZA WZROKOWA
Capraszamy do lektury tekstu w dziale Medycyna i Optyka, którego autorką jest Barbara Pakuła, optometrystka i terapeutka widzenia, twórczyni Ćwiczę Oko....
więcej
WYKAZ DYSTRYBUTORÓW WYROBÓW MEDYCZNYCH
Ustawa o wyrobach medycznych z 7 kwietnia 2022 roku w dużej części weszła w życie 26 maja 2022 roku, jednak zostały w niej przewidziane dwa wyjątki. Pierwszym wyjątkiem były omawiane we wcześniejszych numerach magazynu OKO przepisy dot...
więcej
RUCHY SAKKADOWE SKOKOWE OCZU są to szybkie, precyzyjne i nagłe ruchy spowodowane wzrostem impulsów nerwowych dochodzących do konkretnych mięśni. Ich prędkość dochodzi do 400°/s. Wykonywane są w celu umiejscowienia obrazu obserwowanego obiektu na plamce siatkówki. Umożliwiają natychmiastową zmianę kierunku patrzenia. Są to ruchy nieodczuwalne przez człowieka i przebiegające nieświadomie, np. podczas czytania kolejnych wyrazów w tekście.
więcej
Historia pomiarów satelitarnych Ziemi liczy sobie już ponad 60 lat. Naprawdę. Za pierwszego satelitę, który umożliwił obserwację naszego globu i prowadzenie badań naukowych, uważa się radziecki słynny Sputnik 1, który – wystrzelony w październiku 1957 r. – wysyłał w kierunku powierzchni Ziemi sygnały radiowe, dzięki którym analizowano jonosferę, czyli górną warstwę atmosfery Epoka satelitów geofizycznych rozpoczęła się w 1958 r. (amerykański Explorer 1), zaś meteorologicznych w 1960 r. (także amerykański TIROS 1). Od tamtej pory setki rozmaitych satelitów nieustannie monitorują ziemskie zjawiska.
więcej
Kontynuujemy cykl komentarzy dotyczących obecnych trendów i rynku optycznego w Polsce. Zapraszamy do lektury artykułu „Wspólny mianownik”, którego autorem jest Tomasz Puślecki, współzałożyciel grupy zakupowej Ekspert Optyk.
więcej
Pacjenci XXI w. nie postrzegają już okularów korekcyjnych jedynie jako narzędzie, które ma im zapewnić dobre i ostre widzenie, ale przede wszystkim jako istotny element stylizacji. O tym, jak dobierać rozwiązania, które nie tylko będą pasowały do ich stylu, ale staną się modowym dodatkiem i inspiracją do odkrywania siebie na nowo, dowiedzą się Państwo z artykułu „Stylizacja Okularowa”, którego autorką jest Katarzyna Prycik, optyk biomedyczny, optometrysta, Vision & Sales Training Manager EssilorLuxottica.
więcej
Wśród współczesnych problemów, z jakimi zmaga się okulistyka i optometria, ważne miejsce zajmuje ogromny wzrost liczby osób krótkowzrocznych. Ostatnimi laty u coraz większej liczby osób młodych, także w wieku szkolnym, stwierdza się tę wadę refrakcji. Pierwsze objawy krótkowzroczności pojawiają się już u dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej, następnie często wielkość wady szybko rośnie. Mówi się wręcz o „epidemii krótkowzroczności”.
więcej
Firma Shamir została wyróżniona prestiżową nagrodą w kategorii R&D podczas 3. edycji The European Technology Awards w Paryżu. Statuetkę z ramienia Shamir odebrał Zohar Katzman, CTO.
więcej
Zespół suchego oka jest powszechną chorobą, która wpływa na zdrowie i dobre samopoczucie milionów ludzi na całym świecie. Do jego głównych przyczyn należy dysfunkcja gruczołu tarczkowego (Meiboma) oraz niedostateczne wytwarzanie łez przez gruczoły łzowe. Nieleczony, w dłuższym okresie może powodować silny ból i doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenia i owrzodzenia rogówki. Warto zatem poznać jego wszystkie symptomy i dowiedzieć się, jak w porę ochronić przed nim nasze oczy.
więcej
Oddajemy w Państwa ręce 211. numer magazynu dla profesjonalistów „OKO”, w którym zamieszczamy moc świąteczno-noworocznych najlepszych życzeń od nas, naszych współpracowników i reklamodawców.
Akademia SILMO, wiodące kolokwium naukowe, zajmuje się zagadnieniami społecznymi, aby wspierać i szkolić optyków w zakresie wiedzy i postępów w optyce. SILMO ACADEMY postawiła sobie za cel wspieranie profesjonalistów z sektora optyki w ich dążeniu do doskonałości. Co roku od 2016 roku SILMO ACADEMY wspiera projekt badawczy w dziedzinie nauk o widzeniu i optyce.
więcej
W dniach 20-23 października JZO odwiedziło blisko 200 przedstawicieli branży optycznej. Pierwszego dnia serce firmy – innowacyjne laboratorium JZO w Jeleniej Górze – mieli okazję zobaczyć reprezentanci mediów branżowych oraz Cechów Optycznych: Międzywojewódzkiego Cechu Rzemiosł Optycznych, Warmińsko-Mazurskiego Cechu Optyków, Dolnośląskiego Cechu Optyków, Śląskiego Cechu Optyków, Lubelskiego Cechu Optyków. W kolejnych dniach kulisy produkcji soczewek okularowych odkrywali optycy z całej Polski.
więcej