Soczewki kontaktowe kontra okulary? Współpraca gigantów
Wbrew pozorom to nie będzie kolejny artykuł na temat tego, co jest lepsze do korekcji wzroku: soczewki kontaktowe czy okulary. W zamian chciałbym zastanowić się, czy te dwa pozornie wykluczające się światy będą współpracować z...
więcej
Fotografia dla oka, czyli jak wykorzystać zdjęcia w pracy optyka
„Fotografia dla oka, czyli jak wykorzystać zdjęcia w pracy optyka” to kolejny inspirujący tekst przygotowany przez specjalistów z firmy American Lens – Rafał Ogłaza, Przedstawiciel handlowy ds. soczewek okularowych oraz ...
więcej
ANALIZA WZROKOWA
Capraszamy do lektury tekstu w dziale Medycyna i Optyka, którego autorką jest Barbara Pakuła, optometrystka i terapeutka widzenia, twórczyni Ćwiczę Oko....
więcej
„Kluczowa rola salonu optycznego w bezpiecznym powrocie z wakacji do cyfrowej rzeczywistośc
Arkadiusz Kołodziejczyk, Training Manager American Lens, porusza kwestię narastającej liczby problemów wzrokowych wśród użytkowników urządzeń cyfrowych oraz roli salonu optycznego w zarządzaniu komfortem widzenia pacjent&oacut...
więcej
Eye Care Conference
Wielkimi krokami zbliża się Światowy Dzień Wzroku, a wraz z nim Eye Care Conference, która odbędzie się po raz piąty. Magazyn OKO objął tegoroczne wydarzenie patronatem medialnym...
więcej
WYKAZ DYSTRYBUTORÓW WYROBÓW MEDYCZNYCH
Ustawa o wyrobach medycznych z 7 kwietnia 2022 roku w dużej części weszła w życie 26 maja 2022 roku, jednak zostały w niej przewidziane dwa wyjątki. Pierwszym wyjątkiem były omawiane we wcześniejszych numerach magazynu OKO przepisy dot...
więcej
EFEKT POKOLENIOWY
Rozmowa z Amélie Morel, prezeską Targów SILMO Paris...
więcej
„Jaskra jest jedną z najgroźniejszych chorób oczu, ponieważ nieleczona prowadzi do nieodwracalnej utraty wzroku. Dotyczy niemal 800 000 osób w całej Polsce, z czego blisko połowa nie wie, że jest chora. Ograniczenie w dostępie do specjalisty i konieczność skierowań to jedna z barier we wczesnej diagnostyce jaskry, skutkująca rosnącą liczbą osób niewidomych w naszym kraju. Chcemy zwiększyć wykrywalność we wczesnych stadiach zaawansowania i tym samym uratować wzrok pacjentów, którzy są nieświadomi choroby. (...)
więcej
Artykuł przygotowany przez założycieli grupy zakupowej Ekspert Optyk - Damiana Misiaka i Tomasza Puśleckiego.
Wiele branż, w tym branżę optyczną dotyka obecnie efekt agresywnej polityki cenowej, podsycanej przez jej wyjątkową transparentność (porównywarki cen). Reakcją na panujące warunki jest strategiczny sourcing, czyli zakupy grupowe.
Sprzedaż okularów przeciwsłonecznych na rynku jest zwykle związana z aktualnymi trendami, estetyką, pięknem i modą. Rzeczywiście, posiadanie stroju z efektownymi i uroczymi dodatkami poprawia samopoczucie, jest to element nie do przecenienia, jednak noszenie okularów przeciwsłonecznych niesie ze sobą szereg zalet, o których zwykle się nie wspomina.
więcej
Partnerzy firmy Transitions Optical, już dziś, serdecznie zapraszają wszystkich Optyków, Optometrystów, Studentów, Okulistów na Międzynarodową, Wirtualną Konferencją TRANSITIONS, która odbędzie się 09 lutego 2021 r. o godzinie 18:30 i potrwa około 45 minut.
więcej
Austriacko-szwedzki okulista Hans Goldmann formułując w latach 50. XX wieku zasady tonometrii aplanacyjnej, przyjął, że przeciętna rogówka ma grubość około 520 mikronów.
W kolejnych latach jednak stało się jasne, że grubość rogówki w populacji wykazuje spore zróżnicowanie, co tym samym przekłada się na duże różnice wartości ciśnienia śródgałkowego (IOP) mierzonego za pomocą tonometrii Goldmana.
Zzasada działania tonometru aplanacyjnego Goldmana opiera się na regule Imberta-Ficka, według której ciśnienie panujące wewnątrz suchej, cienkościennej kuli (P) równe jest sile potrzebnej do jej spłaszczenia (F), podzielonej przez wielkość powierzchni spłaszczenia (A), zgodnie ze wzorem P=F/A. Regułę stosuje się do obiektów doskonale kulistych, suchych, sprężystych, elastycznych i nieskończenie cienkich.
I tak najważniejszą konsekwencją założeń Goldmana jest fakt, iż wyniki pomiarów tonometru zależą od zakładanej grubości centralnej części rogówki wynoszącej 520 μm. W przypadku grubszych rogówek rezultat pomiaru IOP będzie zawyżony, zaś cieńszych – zaniżony.
więcej
Od przemyślenia pracy w gabinetach, przez usługi wirtualnej opieki, po rezerwy gotówkowe - trwająca pandemia już udzieliła optykom, optometrystom i okulistom, lekcji, które warto zapamiętać.
Artykuł można przeczytać również w najnowszym wydaniu Magazynu OKO
więcej
Ruchy sakkadowe (skokowe) oczu są to szybkie, precyzyjne i nagłe ruchy spowodowane wzrostem impulsów nerwowych dochodzących do konkretnych mięśni. Ich prędkość dochodzi do 400 stopni/s. Wykonywane są w celu umiejscowienia obrazu obserwowanego obiektu na plamce siatkówki. Umożliwiają natychmiastową zmianę kierunku patrzenia. Są to ruchy nieodczuwalne przez człowieka i przebiegające nieświadomie; np. podczas czytania kolejnych wyrazów w tekście.
więcej
Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem Magazynu OKO, w którym znajdą Państwo m.in. szereg nowości i promocji przygotowanych przez naszych partnerów i reklamodawców.
więcej